Ekonomi

Arjantin piyasaları başkanlık kabinesindeki değişikliğin etkisiyle düştü

Buenos Aires’te Arjantin finans piyasaları, ABD’de teknoloji odaklı bir gezide bulunan Devlet Başkanı Javier Milei’nin kabinesinde önemli değişiklikler yapmasıyla Salı günü bir gerileme yaşadı. Bir özgürlükçü olan Milei, özel kalem müdürünü görevden aldı ve yönetiminin ana ekonomik reform planının arkasındaki beyni atadı. Bu hamle, piyasaların Milei’nin Aralık ayında göreve gelmesinden bu yana hükümetin ilk önemli değişikliğine tepki göstermesiyle tahvil fiyatlarında yaklaşık %1’lik bir düşüşe ve S&P Merval hisse senedi endeksinde %1,5’lik bir düşüşe neden oldu.

Pazartesi günü Nicolas Posse kabine şefliği görevinden alındı ve yerine şu anki İçişleri Bakanı Guillermo Francos getirildi. Francos müzakerelerdeki proaktif ve iddialı yaklaşımıyla tanınıyor ki bu da Başkan’ın birincil reform girişiminin Kongre’de gecikmelerle karşılaşması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Yerel bir banka olan Macro’dan özel bir finans tüccarı Salı günü Francos’un atanmasını desteklediğini ifade ederek, Posse’de eksik olduğu bildirilen diyaloğu teşvik etme konusundaki gücünün altını çizdi. Tüccar, ekonominin serbestleştirilmesini başlatmak için yasama eyleminin aciliyetini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Milei ayrıca ekonomist Federico Sturzenegger’i de yeni kurulan ve ekonomik deregülasyona odaklanan bir bakanlığa getirecek. Yeni kabine şefi Francos, Senato’da görüşülmekte olan reform paketini güçlendirme çabaları çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında bunu açıkladı.

Siyasi analist Juan Mayol, Francos’un atanmasını, sınırlı siyasi geçmişi olan bir ekonomist ve eski bir televizyon yorumcusu olan Milei için önemli bir hamle olarak değerlendirdi. Gösterişli tarzı ve Elon Musk gibi şahsiyetler de dahil olmak üzere küresel bağlantılarıyla tanınan Milei, hükümetin aşırı harcamalarını azaltma ve ülkenin ciddi mali açığı ile yüksek enflasyon oranlarını ele alma vaatleriyle geçen yıl sürpriz bir seçim zaferi kazandı.

Francos, radyo yorumlarında, yasaları geçirmek için gereken karmaşık siyasi manevralarla görevlendirildiği için önündeki zorluğu kabul etti. Kongre’de küçük bir temsiliyete sahip olan Milei’nin gündemini ilerletmek için ittifaklar kurması gerekiyor. Francos ayrıca Cumhurbaşkanı’nın siyasi figürlerle olan gergin ilişkisine de değinerek, Milei’nin kendisini gerekli siyasi diyaloğu kolaylaştırmakla görevlendirdiğini belirtti.

Kabine değişikliği, Başkan Milei’nin uluslararası figürlerle temas kurmaya devam ettiği ve Arjantin’in siyasi ortamındaki karmaşıklıklara rağmen ekonomi politikalarıyla iz bırakmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu