Ekonomi

Muhtarın Girişimiyle Sakarya’da Açılan Tekstil Atölyesi 12 Kadına İstihdam Sağlıyor

Sakarya’nın Karasu ilçesinde muhtarın girişimiyle açılan tekstil atölyesi 12 kadına geçim kaynağı oldu.

İlçenin kırsal kesiminde Hürriyet Mahallesi Muhtarı Cumhur Özkan’ın girişimiyle açılan atölye için bir firma ile anlaşma sağlandı.

Dikiş kursu bitirme belgesine sahip 12 kadının istihdam edildiği atölyede, firmanın talebi üzerine kapasiteyi üçe katlamak için hazırlıklara başlandı.

Özkan, gazetecilere atölye fikrinin mahalleli kadınlardan geldiğini söyledi.

Mahallede istihdam yaratmak için projeyi hayata geçirdiklerini belirten Özkan, dikiş eğitim sertifikası olan kadınların hem maaş hem de sigortalı olabilmesi için atölyeyi kurduklarını kaydetti.

İlk etapta 12 kadının istihdam edildiğini belirten Özkan, “Ürünlerini özel bir firma ile sözleşme yaparak hazırlıyoruz. Bu ürünler de ulusal firmalara satılıyor. Firma bizden kapasitenin 3 katına çıkarılmasını istedi. katkı.” dedi.

Usta öğretici ve atölye yöneticisi Şule Bakan, Halk Eğitim Merkezi’nde dikiş eğitimi alan kadınları tercih ettiklerini belirterek, sertifikalı kursiyerlerin bu istihdamdan yararlanma fırsatı bulduğunu anlattı.

Atölyenin en yaşlı çalışanı 54 yaşındaki Aynur Manav da Halk Eğitim Merkezi’nde 3 yıl kurs aldığını belirterek, atölyede çalışarak aile bütçesine katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Atölyenin en genç çalışanı 20 yaşındaki Elif Haldızoğlu, elde ettiği gelirle düğüne hazırlanacağını söyledi.

haber-kumluca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu