Ekonomi

Koç Holding, Ünlü&Co’yu Tat Gıda’nın satışı için yetkilendirdi

Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve 37 ülkeye ihracat yapan Tat Gıda’nın satışına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Koç Holding, KAP’a yaptığı açıklamada, Tat Gıda’nın hisselerinin satışı ve stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi için çalışma başlatıldığını duyurdu. Satış sürecinin yönetiminin Holding tarafından Ünlü & Co.’ya verildiği bildirildi.

Tat Gıda’nın satışı için potansiyel teklif sahiplerinin çoğunlukla Türkiye ve çevre ülkelerde model alımlarında faaliyet gösteren global gıda markaları olduğu belirtildi. Listenin ilk sıralarını Oyak, Kraft Heinz, Ajinomoto ve Olam International paylaşıyor. Diğer potansiyel alıcılar arasında Campbell Soup Company, Conagra Brands, Del Monte Foods, McCormick & Company, Nestle ve Unilever gibi şirketler yer alıyor. Ayrıca içinde Tamek ve Sagra’nın da yer aldığı Tat Gıda için en güçlü teklifi Oyak’ın yapabileceği belirtiliyor.

Tat Gıda’nın yüzde 41’i halka açık olup hisselerinin yüzde 44’ü Koç Holding’e, yüzde 10’u diğer Koç Holding şirketlerine, yüzde 5’i ise Sumitomo Corporation ve Kagome Co.’ya ait. Şirketin 2022 yılı net satışları 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti ve büyüdü yıllık bazda yüzde 155 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu