Haber

İslam’dan iktidara CHP’li Cîhangir: Allah kahretsin

CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; “Bu zenginliğiniz size 40 milyar dolarlık cari açığa mal oldu, bu da sizi hala lüksünüzden vazgeçiremiyor. Bu servetiniz ona yıllık 100 bin dolarlık bir gelire mal oldu ama insanların en az yüzde 50’si sizin açıkladığınız kelimeyle 3.000 doların altında yaşıyor. Bu servetiniz rakamlarınıza göre 4 milyona mal oldu ama aslında 8 milyon, 10 milyon işsizlik. Bu servetiniz size 60 bin kapasiteyi aşan 336 bin tutsağa mal oldu. Bunun için Allah senden razı olsun.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2021 yılı Kesin Hesap Yasa Tasarısı ile 2023 Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşülüyor.

‘DÜĞÜNDEN SONRA KÖPRÜNÜN ALTINDAN ÇOK SULAR GEÇTİ’

CHP’li Cihangir İslam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1994 yerel seçimleri öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aday olduğu sırada kendisine sunulan alyansı gösterdiğini hatırlatarak, “Bu aşk ve heyecanda holdingler milyarları geçebilir mi?” Evet, bu bağışlarla kendi kampanyasını yürüten bir lider adayıdır. Aslında öyle değildi. O da çok önemli yardımlar almıştı ama o kadar diyor. Bu bir algıydı. Başarı bir algıydı. Ancak Fahrettin Bey’in bunda bir suçu yoktu. Henüz ergenlik çağındaydı… Bu evlilik yüzüğünden sonra köprünün altından çok sular geçti. Ne yaptın bugün o cümleyi kuramazsın. O cümleyi kuracak altyapınız ve pratiğiniz yok” dedi.

‘Zenginleştikçe insanlar perişan oldu’

Halkın emeğine ve birikimine “el konduğunu” vurgulayan İslam, “Bugün yaptığınız şey holding olmak veya dede holdinglerine destek olmak. Kendi holdinglerinizi kuruyorsunuz. Bugün en zenginler arasında isminiz anılabilir. , dünyanın en zenginleri arasında bile. Ama bu insanlar zengin olmadılar. Sizin zenginleşmeniz, bu insanların yoksullaşması ve hatta sefaleti ile eşanlamlı hale geldi. Bunlar denklemin her iki tarafındaki işaretler” dedi.

‘BU MÜKEMMEL’

ANKA’nın haberine göre İslam, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zenginleşme, sizin harcayacağınız ve bize ödeyeceğiniz 450 milyar dolarlık borca ​​mal oldu. Bu zenginliğiniz size 40 milyar dolarlık cari açığa mal oldu ve bu da sizi hala lüksünüzden vazgeçiremiyor. Bu servetiniz ona yıllık 100 bin dolarlık bir gelire mal oldu ama insanların en az yüzde 50’si sizin açıkladığınız kelimeyle 3.000 doların altında yaşıyor. Bu servetiniz rakamlarınıza göre 4 milyona mal oldu ama aslında 8 milyon, 10 milyon işsizlik. Bu servetiniz, iktidara geldiğinizden bu yana inşa ettirdiğiniz 252 hapishaneye mal oldu. Bu servetiniz size 60 bin kapasiteyi aşan 336 bin tutsağa mal oldu. Bu zenginliğiniz 2 milyon insanın hayatını düşünen 250 bin insanın hayatına mal oldu. Allah kötü sözün açıkça söylenmesini istemez ama zulme uğrayanlar dışlanır. Bunun için Allah razı olsun.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu