Ekonomi

Gundlach, ABD’nin 2024’te resesyona gireceğini öngörüyor ve olası bir faiz indiriminin ipuçlarını veriyor

DoubleTree kurucusu Jeffrey Gundlach, Çarşamba günü CNBC’nin “Kapanış Zili”nde ABD’nin ekonomik görünümü ve Federal Rezerv’in para politikası hakkındaki görüşlerini paylaştı. Tahvil gurusu, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonunda düşüş olacağı varsayımına rağmen 2024 yılında ABD’de resesyon olabileceği uyarısında bulundu.

Gundlach, devam eden deflasyon ışığında Federal Rezerv’in faiz indirimlerini değerlendirme konusunda esnekliğe sahip olabileceğini belirtti. Merkez bankasının gelecekteki eylemler için alan bıraktığını ve enflasyonun düşüş eğilimini sürdürmesi durumunda merkez bankasından nokta grafikte daha az agresif bir duruş beklediğini vurguladı.

Jerome Powell’ın bugünkü basın toplantısının ardından SPDR S&P 500 Trust ETF (NYSE: CASUS ) %1’in üzerine çıktı. Gundlach, Powell’ın temkinli yaklaşımını güvercin olarak yorumladı ve menkul kıymetlerdeki satışın ardından tahvillerde yükselişi tetikledi. ABD’nin resesyona girme ihtimalinin ciddi olduğunu ancak böyle bir durumda faizlerin düşmesi gerektiğini doğruladı.

Gundlach ayrıca yaklaşmakta olan resesyonun 2024’te olası bir faiz indirimine yol açabileceği yönündeki endişelerini de dile getirdi. Federal Reserve, 11 faiz artırımının ardından federal fon oranını %5,25-%5,5 aralığında tuttu. Artan işsizlik ve 2 yıllık ve 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin sürekli tersine dönmesi gibi ekonomik yavaşlamaya ilişkin göstergeler bu öngörüyü destekliyor.

Şu anda 1,7 trilyon dolara yaklaşan ve ABD’nin 34 trilyon dolarlık şaşırtıcı borcuna katkıda bulunan federal bütçe açığının hızla artmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Gundlach, Fed’in sürekli yüksek faiz politikası ve devam eden savaşlar göz önüne alındığında, faiz oranlarının düşürülmesi veya bütçe açığının azaltılmasının acil bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu