Teknoloji

Grevdeki Tesla Çalışanlarını Destekleyecek Sendikalar Araçların Limandan Sevk Edilmesini Engelleyecek

İsveçli sendikalar, toplu iş sözleşmesi imzalamayı reddettiği için ABD’li otomobil üreticisi Tesla’ya karşı grevlere katılıyor. Ülkedeki birçok sendika Tesla’nın çalışmasını engellemek için harekete geçeceklerini duyurdu. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

İsveç’teki sendikalar Tesla’ya toplu iş sözleşmesi imzalaması için baskı yaparak desteklerini açıkladılar.

İsveç ekonomisinin önemli bir unsuru olan organize çalışma modelini savunan bu sendikalar, Tesla’nın ülke çapındaki limanlardaki sevkiyatlarını engellemeyi planlıyor.

IF Metall sendikası, Ekim ayından bu yana Tesla’nın 12 servis merkezinde devam eden greve ilişkin şirketle yapılan görüşmelerin sonuçsuz kaldığını bildirdi.

Tesla, İsveç’teki işgücü piyasası kurallarına uyduğunu belirtse de toplu iş sözleşmesi imzalamayı reddediyor ve mevcut çalışma koşullarının esas itibarıyla uygun olduğunu savunuyor.

Buna yanıt olarak IF Metall ve diğer sendikalar Tesla’nın yerel işgücü piyasası standartlarına uymasını ve İsveç’te kabul edilen toplu iş sözleşmesi sistemine katılmasını talep ediyor. Bu sistem İsveç işçi sınıfının yaklaşık yüzde 90’ını kapsıyor ve çalışanların haklarının korunmasında önemli bir rol oynuyor.

Taşımacılık işçileri sendikası, Tesla’nın İsveç’in dört büyük limanında araçlarını boşaltmaya başlamasının ardından, anlaşmaya varılamaması halinde tedbirleri tüm limanlara yayacaklarını duyurdu.

Elektrikçiler sendikası Tesla’nın şarj istasyonlarına hizmet vermeyi bırakacaklarını belirtirken, İsveç Bina Bakım İşçileri Sendikası da Tesla tesislerini temizlemeyeceklerini belirtti.

Tesla’nın müşteri hizmetlerini sürdürmeye kararlı olduğu bildirilirken IF Metall, şirketin grevdeki işçileri dışarıdan çalışanlarla değiştirdiğine inanıyor.

Tesla’nın bu eylemlerine karşı hareketlerin sadece sendikalar tarafından değil, toplu sözleşme sistemini destekleyen diğer kurumlar tarafından da desteklendiği belirtiliyor, örneğin Taxi Stockholm, yeni Tesla siparişlerini durdurduğunu duyurdu.

IF Metall ve destekçileri, Tesla’nın İsveç işgücü piyasası kurallarına uymasını ve çalışanların toplu sözleşme avantajlarından yararlanmasını sağlamak için çabalarını sürdürmeye kararlı görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu