Ekonomi

Borsada kayıp yüzde 5’e ulaşınca işlemler durduruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün AK Parti Küme Toplantısı’nda İsrail’e yönelik sert sözler söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Netanyahu denen bu adamın elini hayatımda bir kere sıktım. Kendisi Amerika’da Türkevi’nde. Niyetimiz iyiydi. Suistimal etti. İsrail’e gitme projemiz vardı, iptal ettik.” Gitmeyeceğiz. Eğer iyi niyetle devam etseydi ilişkilerimiz farklı olabilirdi. “O da olmayacak. Çünkü iyi niyetimizi suistimal ettiler.” ifadelerini kullandı. Bu gelişmenin ardından borsadaki düşüş hızlanınca süreçler geçici olarak durduruldu.

DEVRE KESİCİ ÇALIŞTI

Borsa İstanbul’da bu öğleden sonra BIST 100 endeksindeki düşüş yüzde 5’i aştı ve saat 16.49’da endeks bazlı devre kesici devreye girdi. Duruşmalar saat 17.19’da yeniden başladı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Saat 16.49.54 itibarıyla Pay Piyasası’ndaki tüm işlem hatlarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Hisse Senedi ve Hisse Senedi Endekslerine dayalı sözleşmelerde endekse ilişkin devre kesici devreye girmiş ve işlemler geçici olarak durdurulmuştur. Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Hisse Senedi Repo Pazarı.

“OPERASYONLAR 17.19’DAN İTİBAREN DEVAM EDECEK”

Pay Piyasası’nda her zaman işlem yönteminin uygulandığı hisse senedi, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul sertifikaları ve emtia sertifikaları için tek fiyat emir tahsilatı saat 17.09, eşleştirme saat 17.14’te, eşleştirme ise saat 17.14’te gerçekleştirilecek. işlemler 17.19’dan itibaren sürekli işlemle devam edecek.

Pay Piyasası’nda tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylar için saat 17.09’da tek fiyat emir tahsilatı yapılacak olup, seans 17.19’dan itibaren kaldığı yerden devam edecektir.

Geriye kalan ana piyasa satırlarındaki varantlar, sertifikalar, BYF’ler, yeni pay alım hakkı kuponları ve yeni pay alım haklarındaki işlemler 17.19 itibarıyla devam edecek. “BAP Pay Repo Pazarı’nda süreçler ve VİOP’ta Hisse Senedi ve Hisse Endekslerine dayalı sözleşmeler saat 17.19’da yeniden başlayacaktır.”

kabatas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu