Haber

Adalet Bakanı Tunç, Türk Devletleri Teşkilatı 2. Başsavcılar Kurulu’nda konuştu. İfade

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Türkiye olarak tüm terör örgütlerinin kökünü kazımakta kararlıyız. Çünkü terörle mücadeleyi tüm boyutlarıyla hak ve özgürlük mücadelesi olarak görüyoruz.” söz konusu.

Tunç, Türk Devletleri Teşkilatı 2. Başsavcılar Kurulu’nun açılış programında yaptığı konuşmada, kardeş ülkelerden Türkiye’ye gelen başsavcıları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türk milletinin asırlardır medeniyetin gelişmesine değerli katkılar sağladığını belirten Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Daha adil bir dünya mümkün” sloganıyla bugün de tam bir kardeşlik içinde barış ve huzura katkıda bulunmaya kararlı olduklarını ifade etti.

Tunç, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından Türk devletleri arasındaki kardeşlik bağlarının ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gördüklerini belirterek, “Acımızı en derinden hisseden kardeşlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.” söz konusu.

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösteren Tunç, “Bu saldırıları gerçekleştiren, çocuk-çocuk, genç-yaşlı, kadın-erkek ayrımı yapmadan sivillerin üzerine bomba yağdırarak savaş suçu işleyen ve soykırım yapan İsrailli saldırganları kınıyorum. Dünyanın gözü önünde.” dedi.

Türkiye’nin barışı savunmaya devam edeceğini vurgulayan Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saldırıların başladığı günden bu yana yoğun diplomatik çaba harcadığını, 20’den fazla devlet ve hükümet başkanıyla görüştüğünü, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da gittiğini belirtti. bölgeye gelerek yoğun çaba harcadı.

Türkiye’nin Filistin’de ateşkesin bir an önce sağlanması, bölgede kalıcı istikrar ve barışın tesisi için adımlar atmaya devam edeceğini kaydeden Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu coğrafyada pek çok fikirle karşı karşıya olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Bu durumu değiştirme, ülkelerimiz arasındaki her türlü işbirliği olanağını daha da güçlendirme, her alanda ortak hareket etme fırsatının bulunduğunu hep birlikte görüyoruz.

Türk devletleri arasındaki işbirliğinin arttırılması bu coğrafyada yaşanan sorun ve sorunların aşılmasında önemli bir adım olacaktır. Atılacak ortak adımlar sadece Türk dünyası için değil, tüm bölgemiz ve hatta dünyamız için değerli fırsatlar yaratacaktır. “Türk devletleri arasındaki bu birlik ve beraberliğin dünya barışı için değerli bir fırsat yaratacağına inanıyorum.”

uluslararası hukuki yardım

Bakan Tunç, günümüzde suçun uluslararası hale geldiğine ve daha kolay işlenebildiğine dikkat çekerek, “Özellikle sınır ötesi suçlar ve terör eylemlerinin hızla artması ve bu suçlarla mücadelede karşılaşılan zorluklar, sadece ülkemiz için değil, ciddi bir sorun teşkil etmektedir. ama tüm dünya için.” dedi.

Suçla mücadelede uluslararası adli yardımın önemine değinen Yılmaz Tunç, şöyle konuştu:

“Terörizm ve terörizmin finansmanı, silah, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı, göçmen kaçakçılığı, kara para aklama ve siber suçlar gibi sınır ötesi suçların çok çeşitli ve karmaşık olması, devletlerin bu suçlarla bireysel olarak mücadele etmesini zorlaştırmaktadır. Bu resimde Yabancılık unsuru taşıyan her türlü suç ve suçlar Suçla etkin mücadele, devletlerin imkan ve kabiliyetlerinin ötesinde boyutlar kazanmıştır.Bu nedenle terörle ve organize suçlarla mücadelede uluslararası adli işbirliği çok daha fazla önem kazanmıştır. Bugüne kadar olduğu gibi, cezai işbirliği konusunda da uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceğiz, kararlıyız.”

“Yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceğiz”

Terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Bakan Tunç, Türkiye’nin FETÖ, DEAŞ ve PKK gibi birçok terör örgütüyle kararlılıkla mücadele ettiğini söyledi.

Bakan Yılmaz Tunç şöyle devam etti:

“Terör, yaşam hakkının, demokrasinin ve özgürlüğün düşmanıdır. Biz Türkiye olarak tüm terör örgütlerini ortadan kaldırmaya kararlıyız çünkü terörle mücadeleyi tüm boyutlarıyla hak ve özgürlük mücadelesi olarak görüyoruz. Önemli bir boyut Hukuki alanda terörle mücadelenin en önemli unsuru hiç şüphesiz ülkeler arası iade talepleridir, yani karşılıklı yardımlaşma teşkil etmektedir. Biz Türkiye olarak adli işbirliği konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerimize samimiyetle uyduk. Bundan sonra da devam edeceğiz. Bu yükümlülüğe aynı ciddiyet ve kararlılıkla uyuyoruz ama biz de aynı ciddiyet ve kararlılıkla bu yükümlülüğe uymaya devam edeceğiz ancak tüm dünyadan beklediğimiz gibi Türk ülkelerinden de beklediğimizin altını çizmek isterim. Çünkü terör örgütleriyle hukuki mücadelenin en etkili ve değerli tarafı karşılıklı iş birliğidir.Faillerin iade edilmesi taleplerimizde başta Türk dünyası ülkeleri olmak üzere dünyanın duyarlı ve samimi davranmasını bekliyoruz.

Bu davete olumlu yanıt veren ülkelerin dost canlısı ve yardımsever yaklaşımlarını memnuniyetle karşılıyoruz ancak üzülerek belirtmeliyim ki, yukarıda belirtilen istisnalar dışında genel olarak tüm dünya, iade taleplerimiz konusunda bize başarılı bir sınav vermedi. “Bütün dünyayı bu çifte standarda son vermeye çağırıyorum.”

“Türk yargı ağını kurmayı hedefliyoruz”

Bakan Tunç, Türkiye’deki uluslararası adli yardımlaşma sürecinin yönetilmesinden Adalet Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu ve Bakanlığın adli işbirliğinin hukuki zemininin oluşturulmasına önemli katkılar sağladığını ifade etti.

Bakanlık olarak gelecekte de uluslararası ikili ilişkileri adli yardım boyutuyla geliştirmeye yönelik adımlar atmaya devam edeceklerini belirten Tunç, “Ülkeler arasındaki adli iş birliği hem hukuki konularda hem de cezai konularda imzalanan anlaşmalarla sürdürülmektedir. Çünkü bu anlaşmalar teşkilatımıza üye olan dost ve kardeş ülkelerimiz ile birliğimizin bir tezahürüdür.” Bu da anlamlıdır.” dedi.

Tunç, Türk devletleri arasındaki adli iş birliğini ilerletmek amacıyla Türk yargı ağı kurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu