İş

ABD Başkanı Biden, ülke ekonomisinin ‘doğru yönde’ ilerlediğini söyledi

YENİ ABD Lideri Joe Biden, ülke ekonomisinin yavaşlayan enflasyonla “doğru yönde” ilerlediğini söyledi.

Biden, ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı Şubat ayı istihdam raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de geçen ay istihdamın 300 binden fazla arttığına işaret eden Biden, bunun ekonomik planın işe yaradığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ocak ayında işsizlik oranının son 50 yılın en düşük seviyesine gerilediğini hatırlatan Biden, işsizlik oranının üst üste 14 aydır yüzde 4’ün altında seyrettiğine dikkat çekti.

Bir süredir iş piyasasının dışında kalanların geri döndüğünü belirten Biden, enflasyonu daha da düşürmek için yapılması gerekenler olduğuna değindi.

Biden, yaşanan aksiliklere rağmen enflasyonun yaza göre yüzde 30 düştüğüne dikkat çekerek, ABD ekonomisinin “doğru yönde” ilerlediğini söyledi.

Önümüzdeki 10 yılda bütçe açığını 3 trilyon dolar azaltma hedefine değinen Biden, bütçe teklifinin Amerikalıların üzerindeki yükü kaldırmak için neler yapabileceklerini yansıttığını vurguladı.

Borç limiti sorununun ülke ekonomisi için hâlâ önemli bir tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Biden, inşa edilen ilerlemeyi sürdürmek için Cumhuriyetçi kongre üyelerini uzlaşmaya çağırdı.

Önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verileri hakkında konuşan Biden, Tüketici Fiyat Endeksi’nin iyi durumda olacağına inandığını söyledi.

Öte yandan İran ile Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmanın sorulması üzerine Biden, “İsrail ile Arap komşuları arasındaki ilişkiler ne kadar iyi olursa herkes için o kadar iyi” yanıtını verdi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu