Ekonomi

17 ülkeden yaratıcı endüstrinin önde gelen profesyonelleri, 24 Kasım’da ‘Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu’ için bir araya geliyor

British Council ve Siyaset ve İspat Merkezi (PEC) iş birliğiyle 24 Kasım Perşembe günü Şiddetli PSM Sky Lounge’da düzenlenecek olan ‘Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu’, ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Kenya, Güney Afrika, Mısır ve Türkiye dahil olmak üzere, toplam 17 ülkeden yaratıcı sanayinin önde gelen profesyonellerini bir ortaya getirecek. İştirakin fiyatsız olduğu ve gün boyunca devam edecek olan forum, dünya çapında bilgi paylaşımı ve örneklemelerle yaratıcı sanayilerin karşı karşıya olduğu değerli problemleri ele alacak ve bu alana yönelik tahlil oluşturabilecek sürdürülebilir siyasetleri tartışacak.

British Council ve Siyaset ve İspat Merkezi (PEC) iş birliğiyle gerçekleşecek ‘Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu’, 24 Kasım Perşembe günü Kuvvetli PSM Sky Lounge’da dünyanın dört bir yanından kültürel ve yaratıcı sanayilerde çalışan siyaset yapıcılarını ve dal profesyonellerini bir ortaya getiriyor. ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Gürcistan, Hindistan, İsviçre, Kenya, Kırgızistan, Güney Afrika, Mısır, Özbekistan, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna’dan paydaşlar ortasında, yaratıcı sanayiler alanında etkileşim sağlamak ve yeni kontaklar kurmak için imkan sağlayan foruma iştirak fiyatsız olacak.

‘Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu’nda, yaratıcı sanayilerin yakın gelecekte karşı karşıya olduğu değerli sıkıntıları sorgulamak ve yaratıcı iktisadın geneline yönelik tahlil oluşturabilecek sürdürülebilir siyasetleri tartışmak üzere, farklı bahis başlıklarında dört oturum gerçekleştirilecek.

Yaratıcı Sanayiler Siyaset ve Delil Merkezi Memleketler arası Konseyi’nin ‘Kültür Sektörü ve Yaratıcı Endüstriler için Küresel Gündem’ (2021) isimli raporuna dayanan forumun birinci konuşması, raporda belirlenen ve yaratıcı iktisat alanında kapasite geliştirmeden bilgi toplamaya, kayıt dışı iktisadın önceliklendirilmesinden tesir yatırımına kadar birçok farklı alanı kapsayan 11 aksiyonun üzerinde duracak.

Yaratıcı maharet, girişimcilik ve kayıt dışı iktisat nedir?

Forumun ‘Yaratıcı Beceriler, Girişimcilik ve Kayıt Dışı Ekonomilerin Tanımlanmasına Yönelik Çağrı’ başlıklı birinci oturumu, Birleşik Krallık, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, Hindistan ve Kırgızistan’dan alanında uzman altı ismi ağırlayacak ve yaratıcılık, girişimcilik ve kayıt dışı iktisat alanındaki zorluklar ve bu zorlukları aşma yolundaki inisiyatifler ele alınacak. Kültür dalı ve yaratıcı sanayiler alanında ArGe, tesir yatırımı ve yerel/uluslararası iş birlikleri alanlarında fırsat ve manilere odaklanacak olan ikinci oturum, PEC Memleketler arası Kurul üyelerin bu alandaki deneyimlerini, tekliflerini ve öne çıkan örneklerini paylaşmalarına imkan sağlayacak.

Dünyada yaratıcı sanayilerden örnek çalışmalar

Forumun son iki oturumu, kültür bölümü ve yaratıcı sanayiler alanındaki deneyim ve çalışmaları incelemek üzere Türkiye, Gürcistan, Sırbistan, Özbekistan ve Ukrayna’dan uzman beş ismi ağırlayacak. Konuşmacılar, yaratıcı sanayinin farklı alanlarında gerçekleştirdikleri düzgün örnekleri, karşılaştıkları zorlukları ve geliştirdikleri tahlil örneklerini birinci ağızdan paylaşacaklar. Son olarak forumun keynote konuşmacısı PEC Memleketler arası Kurul Lideri John Newbigin, ‘Yaratıcı Bölgeler, Yaratıcı Ekonomiler’ başlığında yaratıcı sanayilerin, kentlerin ve ülkelerin gelecek vizyonundaki yerine ve değerine dikkat çekecek.

Forumda tıpkı vakitte, Beril Sarıaltun ve Ezgi Karadayı tarafından gerçekleştirilecek Beats by Girlz Türkiye müzik performansı, iştirakçilere keyifli bir mola imkanı sunacak.

Her oturumun akabinde gerçekleştirilecek soru-cevap kısmında iştirakçiler, soru ve görüşlerini yöneltme fırsatı bulabilecek. Aktiflik boyunca, Türkçe ve İngilizce simultane çeviri ve Türkçe işaret lisanı çevirisi olacak. Aktifliğe kayıt yaptırmak ve ayrıntılı program için British Council Türkiye web sayfası ziyaret edilebilir:

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu