Teknoloji

Toyota’nın Sakarya’daki tesisine 305 milyon euroluk yatırım

Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye (TMMT), üretim faaliyetlerini yürüttüğü Sakarya’daki fabrikasında yeni Toyota C-HR modelinin üretimine başladı.

Yeni nesil Toyota C-HR ile Toyota’nın Avrupa tesislerinde şarj edilebilir ve pil üreten ilk fabrikası haline gelen şirket, Türkiye’yi hibrit otomobil üretim üssü haline getiriyor.

305 milyon euroluk yatırım

Toyota, Sakarya’daki tesislere 308 milyon euro yatırım yaptı. Bu yatırımla şarj edilebilir hibrit CH-R modelinin pilleri de Türkiye’de üretilecek.

Fabrikadaki ana üretim hattında gelecek yıl 80 bin Toyota Corolla sedan ve 140 bin CH-R modelinin yanı sıra akü paketleri de üretilecek.

Pil paketlerinin üretim kapasitesi şu anda yılda 75 bin adet civarında. İşçiler Japonya ve Çin’den gelen hücreleri birleştirerek bir pil paketi oluşturacak.

Tamamlanan pil takımı aynı zamanda bir soğutma sistemi ve bazı karmaşık parçaları da içeriyor. Pil üretiminin tamamlanması yaklaşık 56 dakika sürer.

Kameralar üretim sürecini sürekli olarak izliyor ve her pili takip ediyor. Böylece olası bir durumda izlenebilirlik artar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu