Haber

Rapor: Al-Shabaab, kayıt dışı şeker ticaretinden önemli gelir elde ediyor

Somali’de faaliyet gösteren terör örgütü El Şebab’ın gelirlerine ilişkin hazırlanan raporda, örgütün kayıt dışı şeker ticaretinden önemli gelir elde ettiği ortaya çıktı.

Global Initiative Network tarafından yayınlanan “Terör ve Vergiler” başlıklı raporda El Şebab’ın gelir kaynaklarına yer verildi.

Raporda, El Şebab örgütünün Somali’nin komşusu Kenya’ya kadar uzanan şeker ticaretinden değerli gelir elde ettiği belirtildi.

Kenya’nın şeker ihtiyacını karşılamakta güçlük çekmesine rağmen yerel şeker üretimini desteklemek için bu ürüne yüksek ithalat vergileri koyduğuna dikkat çekilen raporda, bu durumun Somali’den kayıt dışı şeker ticaretini artırdığına dikkat çekildi.

Raporda, Brezilya’da üretilen ve Dubai üzerinden Somali’ye oradan da Kenya’ya ulaşan şekerin “bu ülkedeki en yüksek kaçak mal” olarak tanımlandığı kaydedildi.

İki komşu ülke Kenya ve Somali arasındaki gerilimin Eş-Şebab’ın bölgedeki nüfuzunu ve gelirlerini artırdığına dikkat çekilen raporda, Somali’nin Kismayo Limanı’na deniz yoluyla gelen malların sonunda kara yoluyla Dhobley bölgesine taşındığı belirtildi. Kenya ve oradan Kenya’ya.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre Al-Shabaab, Kenya’ya şeker ticaretinden yılda 400.000 ila 800.000 $ arası vergiler kazanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu