Ekonomi

Perakendeciler Daha Güçlü Temel Finansallar Nedeniyle Morgan Stanley’i Yükseltiyor

Morgan Stanley analistleri Corporation (TGT), Dollar General Corporation (DG), Walmart Inc. (WMT) ve Valvoline Inc.’i hedef alıyor. (VVV) için puanlarını yükseltti. Şirketler 2024 yılı gelir varsayımlarının gerçekçi olduğunu ve 2025 yılında hisse başına kazançta daha güçlü bir büyüme beklediklerini belirtiyor.

Ayrıca Morgan Stanley, Tractor Supply Company (TSCO) ve Driven Brands Holdings Inc. (DRVN) notunu düşürdü.

Analistler, üç temel faktöre dayalı olarak ılımlı bir iyileşme görünümü tanımlıyor: düşen faiz oranları, uzun ömürlü mal satışlarında toparlanma ve konut piyasasında 2024’ün sonu veya 2025’in başlarında öngörülen iyileşme.

Analistler, aynı mağazadaki satışların 2023’teki %1,9’luk artışa kıyasla 2024’te %2,3, 2025’te ise %3,3 artacağını öngörüyor.

Analistler, Kasım ve Aralık aylarında fiyat-kazanç çarpanlarındaki artış nedeniyle hisse senedi fiyatlarının bu olumlu değişiklikleri yansıtacak şekilde ayarlandığını belirtiyor. Mevcut değerlemeler geçmiş fiyat-kazanç oranlarıyla uyumlu olup, faaliyet fiyatının faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kâra oranına bakıldığında yaklaşık %5 daha yüksektir.

Ancak tüketici ürünlerine odaklanan segment, özellikle fiziksel ürünlerle uğraşan segmentte zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor. Analistler, güçlü tüketim mallarındaki büyüme oranının 2024’te sabit kalacağını, bunun toparlanma yılına yol açacağını ancak yine de ortalamanın altında kalacağını öngörüyor. Ayrıca 2025 yılında güçlü bir büyüme olmayacağını öngörüyorlar, bu da heyecanlarını azaltıyor.

Morgan Stanley’nin mali varsayımının değerli yönleri şunlardır: 1) Çeşitli kategorilere ilişkin büyüme tahminlerinin ikinci bir değerlendirmesi. 2) 2024 yılı üst düzey gelir tahminlerinin karşılanıp karşılanamayacağının değerlendirilmesine yönelik satış analizleri. 3) Kâr marjlarını etkileyen yedi faktörün ayrıntılı incelemesi: nakliye maliyetleri, envanter ve promosyonlar, fiyat deflasyonu, çevrimiçi satışlar, stok kaybı, ürün çeşitliliği ve performansa bağlı ücretlendirme.

Finansal stratejistler TGT için fiyat hedeflerini 140$’dan 165$’a yükseltti; bu da mevcut hisse fiyatından %17’nin üzerinde potansiyel bir artışa işaret ediyor.

Analistler genel tercihin ekonomik döngülere daha duyarlı ve daha yüksek risk taşıyan hisse senetlerine yönelmesiyle TGT’nin faiz artırma potansiyeli nedeniyle cazip bir tercih olarak göründüğünü belirtiyor. Bu potansiyel, benzersiz zorluklardan kurtulmaya ve ihtiyari harcamalarda beklenen artışa bağlanıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu