Haber

Naci Görür, depremin yıl dönümünde Adıyaman’ı uyardı

Deprem Bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin konuğu olarak geldiği Adıyaman’da ‘Depreme Dayanıklı Şehirler’ sempozyumunda konuştu.

Prof. Dr. Görür, Adıyaman’ın Bitlis Zagros Bindirme Zonu’nun başında yer aldığını ve bu zonun 6 Şubat depreminde gerilim biriktirdiğini kaydetti.

‘ADIYAMAN KENDİ DEPREMİNİ YAŞAMADI’

Adıyaman’ın kuzeyinden geçen büyük bir levhanın bulunduğunu ve bu deprem üreten levhaların sürekli hareket halinde olduğunu belirten Naci Görür, “Adıyaman levha sınırına çok yakın konumda bulunuyor. Dolayısıyla bu fay, yani Doğu Anadolu Fayı, zamanı geldiğinde mutlaka deprem üretir. Peki beyin sarsıntısı oluşması ne kadar sürer? Tekrarlanma periyodu 500 yılda birdir. Her 500 yılda bir deprem üretir. Yaklaşık her 500 yılda bir Suriye’nin Karlıova kentinden Antakya’ya kadar olan bölge yok ediliyor. İnşa edildi, yeniden yıkıldı ve yeniden inşa edildi.

Adıyaman kendi depremini yaşamadı. Komşunun sarsıntısını duydun. Bu sarsıntı nereden geldi? Bu Doğu Anadolu Fayı kırılmasını yakın olduğunuz için duydunuz. Yakın olduğun için seni de yok etti. Ancak deprem olduğunda, bir fay kırıldığında gücünün yüzde 20’sini kırılmamış faylara veya komşu faylara aktarır. Şimdi düşünün, bu fay kırıldığında aynı anda 5 milyon ton dinamitin patlamasına eşdeğer enerjiyi açığa çıkardı. Muazzam bir güç.

Artık bu gücün önemli bir kısmı yakındaki Bitlis Zagros Kuşağı’na aktarıldı. Bu ne anlama gelir? Bu da bu nesilde deprem döneminin öne alındığı anlamına geliyor. “Yani 300-500 yılda deprem üretecekken, ekstra bir güç eklendiğinden muhtemelen 50 yıl sürdü” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu