Ekonomi

Meksika Merkez Bankası piyasadaki dalgalanmaya müdahale etmeye hazır

Meksika’nın mali piyasalarında son dönemde yaşanan dalgalanmalara cevaben Meksika Merkez Bankası, düzeni korumak için harekete geçmeye hazır olduğunu açıkladı. Başkan Victoria Rodriguez, merkez bankasının özellikle döviz piyasalarındaki “atipik” ya da “aşırı” piyasa davranışlarına karşı uyanık ve hazırlıklı olduğunu vurguladı. Bu açıklama Çarşamba günü bankanın iki yıllık finansal istikrar raporunun sunumu sırasında yapıldı.

Gelişmekte olan piyasalarda en güçlü performans gösteren para birimlerinden biri olan Meksika pesosu, Morena parti koalisyonunun önemli ölçüde güç kazandığı 2 Haziran genel seçimlerinin ardından %10’un üzerinde bir düşüş yaşadı. Bu siyasi değişim, yeni çoğunluğun tartışmalı anayasal reformlar peşinde koşması nedeniyle yatırımcı güveninin kaybolmasına yol açtı.

Rodriguez, Banxico olarak da bilinen merkez bankasının belirli bir döviz kurunu hedeflemediğini, ancak para biriminin enflasyon üzerindeki etkisini yakından izlediğini belirtti. Ancak son dönemde yaşanan döviz kuru oynaklığının enflasyon seviyeleri üzerinde etkili olması zaman alabilir.

Piyasadaki huzursuzluğa rağmen, finansal istikrar raporu Meksika’nın finansal sistemini sağlam olarak tanımladı ve bankacılık sektörünün ödeme gücü ve likidite stres testlerinde güçlü sonuçlar gösterdiğini belirtti. Banka yöneticileri Meksika’nın sağlam ekonomik temellerinin bozulmadığına işaret ederek sükûnet çağrısında bulundu.

Ülkenin seçilmiş Devlet Başkanı Claudia Sheinbaum, bu ayın başlarında elde ettiği kesin zaferin ardından yatırımcıların endişelerini hafifletmeye çalışıyor. Sheinbaum’un Morena partisi, Kongre’nin alt kanadında anayasal reformları tek taraflı olarak geçirmek için yeterli sandalyeyi elde etti ve Senato’da süper çoğunluğa ulaşamadı.

Sheinbaum ayrıca, yargının bağımsızlığını zedeleyebileceği ve demokratik denge ve denetleme mekanizmalarını zayıflatabileceği yönündeki eleştirilere rağmen, görevden ayrılan Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador tarafından önerilen yargı revizyonunu desteklemeye devam etti. Lopez Obrador reformların yolsuzlukla mücadele ve seçmenlerin güçlendirilmesi için gerekli olduğunu savunmuştu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-amasra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu