Haber

Konya fay hattı nereden geçiyor? Konya deprem bölgesi mi? Konya’da deprem riski var mı?

konya Fay sınırı nereden geçiyor? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremde can kaybıyla ilgili son durumu paylaşarak hayatını kaybedenlerin sayısının 39 bin 672’ye çıktığını açıkladı. Yaralı sayısı 108 bin 68 olarak açıklandı. Peki Konya nerede? fay hattı geçişi? Konya deprem bölgesi mi? Konya ‘da beyin sarsıntısı riski var mı?

KONYA FAY HATTI NEREDEN GEÇİYOR?

AFAD tarafından yayınlanan Türkiye deprem haritası aşağıdaki gibidir. Buna göre ülkemizde risk unsuru olabilecek kadar çok fay hattı bulunmaktadır. Türkiye Deprem Haritası’na göre deprem riskinin en düşük olduğu dördüncü ve beşinci kümede yer alan iller Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır. Buna göre Konya deprem riski en az olan iller arasında yer alıyor. Ancak bu, deprem riski taşımadığı anlamına gelmez.

FAY HATLARI NEREDEN GEÇİYOR?

Türkiye’de hareketli fay sınırları bulunan 24 il bulunmaktadır: Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş . Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl’den geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu