Ekonomi

Kazakistan, Druzhba boru hattı üzerinden Almanya’ya petrol sevkiyatına başlayacak

Kazakistan Devlet Petrol ve Gaz Şirketi (KazMunayGaz) İdari Konsey Başkanı Magzum Mirzagaliyev, Almanya Ekonomik İşler ve İklim Savunma Bakanlığı Parlamento Sekreteri Michael Kellner ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Başkent Astana’da bulunan Alman Sol Parti Bundestag Üyesi Christian Görke’nin de hazır bulunduğu görüşmede taraflar, Kazak petrolünün Schwedt kentindeki rafineriye ihracını ele aldı.

Görüşmede Alman tarafı, Schwedt petrol rafinerisinin ülkenin doğusundaki Brandenburg eyaletinin ekonomisinin “kalbi” olduğunu ifade ederek, Kazakistan’dan rafineriye Druzhba aracılığıyla istikrarlı bir hammadde tedariki arzusunu dile getirdi. boru hattı.

Mirzagaliyev, Kazak petrolünün Druzhba boru hattı üzerinden Almanya’ya nakledilme olasılığını da doğruladı, ancak sözleşme ve teknik sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Kazakistan petrolünün öncelikli olarak Romanya’daki rafinerilerin ihtiyacını karşıladığını, geri kalanının uzun vadeli sözleşmelerle diğer ülkelere satıldığını belirten Mirzagaliyev, “Kazakistan Cumhurbaşkanı (Kasim Cömert Tokayev)’in talimatıyla KazMunayGaz petrol gönderme kararı aldı. Ocak 2023 gibi erken bir tarihte deneme grubu olarak Almanya’ya. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu