Ekonomi

Kashkari: Faiz artışları bitti demeye hazır değiliz

Kashkari, enflasyonu kontrol altına almak için olumlu adımlar atıldığını ancak hala yüksek olduğunu belirtti.

Minneapolis’te düzenlenen bir konferansta konuşan Kashkari, “Şimdi enflasyon düşüyor, biraz ilerleme kaydettik ama hala çok yüksek. Enflasyonun yüzde 2 hedefine düştüğüne dair ikna edici kanıtlar görmek istiyorum, yarın bu hedefe ulaşamayacağız, ancak o noktaya zamanında ulaşabiliriz” dedi.

Bu yıl FOMC’de oy haklarına sahip olan Kashkari, agresif oran artışlarına rağmen ekonominin dirençli kalmasının ve iş piyasasının çok güçlü olmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Faiz artışlarının devam edip etmeyeceği konusunda Kashkari, “Faiz artışları bitti mi? Henüz bittiğini söylemeye hazır değilim. Olumlu gelişmeler var. Verileri bekleyip görmek ve bir karar vermek için zamanımız var.” sözünü kullandı.

Enflasyon Temmuz ayında da yavaşlamaya devam etti. Fed yetkilileri Haziran toplantısını atlarken, Temmuz toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5,25-5,5 aralığına çıkardı. Fed yetkilileri Haziran toplantısında bu yıl iki faiz artışı daha olacağının sinyalini vermişti. Fed’in bir sonraki toplantısı 19-20 Eylül’de yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu