Yaşam

İş Sanat’tan Zeki Faik İzer Sergisi

SANATÇININ 118. DOĞUM GÜNÜNDE “PARİS, İSTANBUL, GÜZEL” SANATÇILARLA BULUŞUYOR.

1988 yılında aramızdan ayrılan ressam İş Sanat Kibele Sanat Galerisi Zeki Faik İzer‘ile ilgili “Paris, İstanbul, Nice” sanatçının doğumunun 118. yılında başlıklı standını sanatseverlerle buluşturuyor. Kübizm ile başlayan ve sanat hayatına ilerleyen dönemlerde desenler ve soyut figürlerle devam eden İzer’in çalışmaları 15 Nisan’dan bu yana her gün çalışıyor. Kibele Sanat GalerisiÜcretsiz olarak görüntülenebilir.

Düzensizliğine müzikalite ve ritim katmasını bilen Zeki Faik İzer’in “Ritmi kalıpta buldum: Bazen hareket halinde, bazen sakinlikte” sözleriyle sanatını tanımlayan Zeki Faik İzer’in çalışmaları her zaman coşku dolu. Fotoğraflarında doğal bir kendiliğindenlik, neşe, dinamizm ve güç hissediliyor. Tuvallerindeki renkler, kıvrak fırçalar kullanılarak oluşturulan leke ve dokular örtüşmekte ve fotoğrafta aktarılmaya çalışılan düşünce ve duyguyu izleyiciye en üst düzeyde yansıtmaktadır.

Torunu Prof. Ayşegül İzer, sanatçıyı şöyle anlatıyor: “Sanatçı, doğayı olduğu gibi tasvir etmek yerine, duygularını ve iç dünyasını ortaya koymalı, gerçeği çarpıtarak kendi sübjektif duygularını ifade etmeye çalışmalıdır. Formüllerden sadece orta kalitede eserler çıkıyor. Ama formüller başyapıt tablolarından çıktı.”

prof. Ayşegül İzer ve Emre Zeytinoğlu’nun birlikte hazırladığı stant, çeşitli koleksiyonlardan ödünç alınan eserlerin yanı sıra Zeki Faik İzer’in aile arşivinde bulunan ve ilk kez görücüye çıkacak eserlerinden oluşuyor.

Kibele Sanat Galerisi her gün 10:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Grup rezervasyonları ve workshoplar için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

salpazarihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu