Haber

Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı görevini Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devraldı.

Dışişleri Bakanlığı’na atanan Hakan Fidan, teslim töreniyle görevi Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devraldı.

Milli İstihbarat Teşkilatı başkanından Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan, devir teslim töreniyle görevi Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devraldı. Teslim töreninin ardından basın açıklaması yapan Çavuşoğlu, Bakan Fidan’a başarılar dileyerek, “Devlet devri devlette devamlılığın göstergesidir, devlette bayrak yarışıdır. Ben de bu bayrak yarışına şanımızı temsilen katılmak istedim. devletimiz ve milletimiz Önce Yüce Allah’ın izniyle sonra Dışişleri Bakanı olarak milletimizin verdiği yetki ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bayramı ile o bayrağı devralma şerefine nail olduğumuz bir gerçektir. Türkün olduğu yerde devlet vardır, devletin olduğu yerde diplomasi vardır.Görevi devraldığım ilk konuşmamda da söylediğim gibi bu temel geleneğe güvenmenin ve Türk diplomatlarla çalışmanın inancını yaşadım. Bu aynı zamanda büyük bir sorumluluktu. 8 yıldır taşıdığım bayrağı maaşlı kardeşim Hakan Fidan’a devrediyorum. En hassas konularda, en zor durumlarda, hep birlikte devletimizin ve milletimizin bekasına sahip çıkıyoruz. coğrafyalar. Her zaman bakanımızın ve bakanımızın emrinde olacağım” dedi.

Törende bir konuşma yapan Bakan Fidan, “13-13-14.12.2018 yılları arasında tam sorumluluk gerektiren Dışişleri Bakanlığı’na atanmamda, bana göstermiş olduğu inanç ve takdir için Sayın Cumhurbaşkanıma şükranlarımı sunuyorum. MİT’te bir yıllık görev ve ağır sorumluluk gerektiren bir görev. Bu günü benim için anlamlı kılan bir diğer konu da değerli bakanımızdır. O da bu görevi Mevlüt Çavuşoğlu’ndan devralmaktır.”

Bakan Çavuşoğlu ile dostluğunun üniversite günlerine dayandığına değinen Fidan, “Yıllar sonra MİT Başkanlığı’na atandım ve MİT Başkanlığı’na atandım. Bu süreçte kritik ve güçlü görevler ifa ettik. büyük bir uyum ve inanç içinde bir arada.O bir devlet adamı,siyasetçi ve en değerli insandır.Benim için yine değerli bir konu, birçok üyesini isim isim tanıdığım, birlikte çalıştığım dışişleri bakanlığımızın sorumluluğunu üstlenmektir. 2003 yılında TİKA Başkanlığı’na atanmamla başlayan ve tüm dünyada fedakarlıklarına bizzat şahit olduğum son 20 yılda çok yakın bir şekilde çalışan, 500. kuruluş yıl dönümünde aranızda olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. üçüncü yabancı dış teşkilatımız Bu görevim süresince büyük zaferler kazanan yeniden seçilen Cumhurbaşkanımızın temsil ettiği vizyon ve değerler doğrultusunda devletimizin ve milletimizin bütünlüğü, güvenliği ve refahı için elimden gelen her şeyi yapacağım. milletimizin takdiri. çaba göstereceğim Devletimizin her türlü etki alanından bağımsızlığını ve milletimizin iradesinin egemenliğini temel alan milli dış politika vizyonunu ileriye taşımaya devam edeceğim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu