Teknoloji

En güvenilir hava durumu servisi hangisi?

Microsoft artık sadece işletim sistemiyle, bulut depolama servisiyle, internet tarayıcısıyla veya oyun ekosistemiyle gündeme gelmiyor. Teknoloji şirketi şimdi en doğru tahminleri yapan hava durumu sunucusu olarak da ödül aldı.

Microsoft yöneticilerinin son yıllarda yaptığı en iyi yatırım, OpenAI’ye yatırdığı milyar dolarlar olabilir. Bu işbirliği sayesinde Microsoft’un erişimine açılan OpenAI yapay zeka teknolojisi, kullanıcıların Microsoft’a akmasını sağlıyor. Microsoft’un çok yetenekli yapay zeka yardımcısı CoPilot, Edge tarayıcısının ve Bing arama motorunun kullanıcı sayısının katlanmasına neden olurken şimdi de hava durumu tahminleri kullanıcı övgüsüne nail oldu.

Microsoft, bir blog makalesinde, Start bölümündeki hava durumu tahmin ekibinin Forecastwatch tarafından 2023 yılı için “küresel olarak en doğru hava tahmini sağlayıcısı” olarak seçildiğini açıkladı.

30 gün sonrasının hava durumunu tahmin edebilen yapay zeka

Blog makalesine göre, 2023 yılının tamamı için 22 hava durumu hizmetini kapsayan bu bağımsız çalışma, 13 farklı ölçümü değerlendirdi. Microsoft Start’ın Hava Durumu programı, yüksek ve düşük sıcaklık tahminleri ve bulut örtüsü tahminleri de dahil olmak üzere birçok ölçümde en yüksek puanları aldı. Buna 1-5 günlük tahminler de dahil.

Microsoft kısa süre önce, yapay zeka yardımıyla hava durumu servisinin artık 30 gün sonraya kadar daha keskin hava tahminlerini yapabileceğini açıklamıştı. Yapay zekanın insanlığa faydalarını sıralayacak bir liste yapacak olursak, bunu da listeye ekleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu