Haber

Ekrem İmamoğlu yarın yargılanacak

Ekrem İmamoğlu’nun davası yarın başlayacak

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Beylikdüzü Belediye Başkanı iken ihaleye hile karıştırdığı teziyle iddianame düzenlendi. İmamoğlu hakkındaki iddianame kapsamında yargılanmaya yarın başlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde kurallara uymayan bir firmaya ihale vererek ihaleye fesat karıştırdığı iddiasıyla soruşturma açıldı. Soruşturma sonunda Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Ekrem İmamoğlu, Cem Ülken, Fidan Gül, Hasan Çetin, Hilal Çuhadar, Mehmet Hepgül ve Türkan Demirel Dişi Sağlamlam ‘şüpheli’ olarak yer aldı. İddianamede, Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kültür Merkezlerinde Personel İstihdamı ile Kültür Sanat Kuruluşlarına Hizmet Alımı’ ihalesinde sanıkların görüş birliği içinde hareket ettikleri belirtildi.

İddianamede, “Şüphelilere, ihaleye katılma şartlarını veya niteliklerini taşımayan kişilerin ihaleye katılmasını sağlamak amacıyla, bir istekli firma lehine kamu zararına neden olacak işlemlerde bulunarak kamu kurumu statüsü verildi” denildi. İhalede teklif edilen malları, şartnamede belirtilen nitelikleri taşımadıkları gerekçesiyle değerlendirilmek üzere 250 bin 86 TL fazladan ödemeye hak kazanan Beylikdüzü Belediyesi’nin ve sonucunda 250 bin 86 TL kamu zararına yol açarak, ‘ihaleye fesat karıştırma’ kabahatini işlediler.

Bilirkişi raporunda, yönetimin müteahhit ile hukuka aykırı bir şekilde ek sözleşme yaptığı, müteahhite KDV dahil 250 bin 86 TL’lik haksız bir fazla ödeme yapılarak kamu zararına yol açıldığı belirtildi.

Öte yandan, şüphelilerin ihaleyi teknik şartnamede açıkça belirtilen niteliklere sahip olmayan firma lehine sonuçlandırması hata teşkil etmekte olup, davalıların teknik şartnamede aranan kriterleri taşımadıkları ile teknik şartnamede aranmaktadır. katılım şartının belirlendiği ve tespit edilen ilgili firmanın görüş birliği içinde hareket ederek bu durumu diğer isteklilerden gizlediği ve kabahatin maddi unsurunun ihale isteklilerini yanıltmak suretiyle gerçekleştiği belirtildi.

İddianamede, “İhale sürecinde işin sürdürülebilirliği noktasında ihaleye katılma şartını sağlayamayan ve ihaleye katılmaya hak kazanan firma lehine ihalenin sonuçlanması sonucunda” teknik şartnamede daha ilk aşamada, inceleme konusu olan ihale sürecinde, firmanın 19 Şubat 2016 tarihinde yönetim ile imzaladığı sözleşmenin 14/3’ünün lehine açıkça aksi şeklinde Ancak kanun ve yönetmeliklere aykırı ek sözleşme yapılmasından doğacak zarar kamu zararı olarak kabul edilmelidir.

İddianamede İmamoğlu’nun da aralarında bulunduğu 7 kişinin ‘ihaleyi yapmak’ suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. Ayrıca 7 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesinin yeteri kadar siyaset yasağı uygulanması istendi.

İddianame kapsamında Ekrem İmamoğlu ve diğer sanıkların yargılanmasına yarın saat 14.00’te Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu