Ekonomi

Citi, Xcel Energy hisselerini 71 dolar hedefle satın almaya yükseltti

Pazartesi günü, Xcel Energy Inc. (NASDAQ:XEL) bir Citi analisti tarafından hisse senedi notunu Nötr’den Satın Al’a yükseltti. Analist ayrıca şirketin hisseleri için 71$’lık yeni bir fiyat hedefi belirledi.

Hisse senedini yükseltme kararı, Smokehouse Creek yangınının kontrol altına alınmasının ardından Xcel Energy’nin pozisyonuna duyulan güvenin artmasının bir sonucu olarak geldi. Analist, olumlu görünüm için yangının neredeyse tamamen kontrol altına alınması ve bunun da sorumluluk potansiyelini netleştirmesi gibi çeşitli faktörlere işaret ediyor.

Analistin potansiyel sorumlulukla ilgili değerlendirmesi, bunun Xcel Energy’nin sahip olduğu 500 milyon dolarlık sigorta kapsamından daha az olabileceği yönünde. Buna ek olarak, Xcel’in faaliyet gösterdiği Teksas ve Oklahoma’daki yasal sorumluluk standartlarının belirsiz olduğu düşünülmektedir, bu da şirketin yangınla ilgili herhangi bir yükümlülük altına girmemesine neden olabilir. Analist ayrıca Xcel Energy’nin güçlü yetki alanlarında faaliyet gösteren kaliteli bir düzenlenmiş kamu hizmeti kuruluşu olduğunu belirtiyor.

Yükseltme aynı zamanda şirketin hisse senedi değerindeki önemli düşüşü de takip ediyor; analist 2020’de kapsama başladığından bu yana yılbaşından bugüne %20 ve yaklaşık %30’luk bir düşüş gördü. Analist, mevcut düşük hisse senedi fiyatlarının Xcel Energy’nin notunu yükseltmek için zorlayıcı bir fırsat sunduğuna inanıyor.

Xcel Energy’nin düzenlenmiş bir kamu hizmeti kuruluşu olarak statüsü, faaliyetlerinde bir dereceye kadar istikrar ve öngörülebilirlik sağlayan olumlu bir yön olarak vurgulanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu