Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan kontrat, haftaya yüzde 0,6 artışla 8.701,00 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,6 üzerinde 8.701,00 seviyesinde işlem gördü.

Cuma günü alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 1 üzerinde 8.650,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 8.682,75 puana ulaştı.

Analistler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin adımlarının sonuna geldiği beklentisiyle başlayan olumlu eğilimin yeni haftanın ilk gününde de devam ettiğini söyledi.

Analistler ayrıca Fed yetkililerinin temkinli tutumlarını sürdürdüklerine dikkat çekerek, para piyasalarındaki fiyatlamaların bankanın büyük ihtimalle gelecek yılın Haziran ayından itibaren faiz indirimine başlayacağını varsaydığını ifade etti.

Analistler, bugün uluslararası yatırım durumu ve yurt dışında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Almanya’da ÜFE ve ABD’de öncü göstergeler endeksinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da gündemin odağında olmaya devam ettiğini belirtti. bugün yatırımcılar. Teknik olarak endeks kontratındaki 8.750 ve 8.900 seviyelerinin direnç, 8.650 ve 8.500 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu