Ekonomi

BIST 100 Endeksi Rekor Seviyede Tamamlandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi %1,66 oranında değer kazanarak günü 6.856,11 puanda tamamlayarak günü rekor seviyede kapattı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 112,25 puan artarken, toplam işlem hacmi 145 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,07, holding endeksi ise yüzde 1,70 arttı. Şube endeksleri arasında yüzde 9,54 ile finansal kiralama ve faktoring en yüksek getiriyi sağlarken, yüzde 0,87 ile tek azalan madencilik oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) beklentiler doğrultusunda politika faizini 25 baz puan artırmasının ardından küresel piyasalar olumlu seyrini sürdürüyor.

Analistler, Powell’ın verilere bağlı kalma vurgusunun yatırımcıları Fed’in bir sonraki atağı konusunda kararsız bıraktığına dikkat çekerken, Powell’ın da artık ekonomide resesyon beklemediklerini belirttiğini hatırlattı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’nde enflasyonun düşme eğiliminde olmasına rağmen çok uzun süre çok yüksek seviyelerde kalmasının beklendiğini belirtti.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 2,4 büyürken, haftalık işsizlik başvuruları ABD’de ilk kez işsizlik başvurularının sayısı 22 Temmuz ile biten haftada 221 bine gerileyerek 5 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Powell’ın açıklamaları ve ABD’de açıklanan verilerin ardından para piyasalarının fiyatlamalarında Fed’in Eylül ayında 25 baz puan faiz artırma olasılığı yüzde 24’e yükseldi.

Yarın ekonomik güven endeksi, dış ticaret dengesi, Japonya Merkez Bankası’nın yurt dışı faiz kararı, Almanya’da enflasyon, ABD’de kişisel gelir ve giderler, Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi takip edilecek. yarın teknik olarak BIST 100 endeksini 6.900 takip edecek. Direnç seviyesinin 6.700 ve 6.600 puan takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu