Ekonomi

BAE 2023’ün 4. çeyreğinde %4,3 GSYİH büyümesi öngörüyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Federal Rekabetçilik ve İstatistik Merkezi’nin ön verilerine göre 2023 yılının dördüncü çeyreğinde ekonomisinde %4,3’lük bir artış yaşadı. Bu büyüme, aynı zaman diliminde %6,7’lik güçlü bir artış gösteren petrol dışı sektör tarafından önemli ölçüde desteklendi.

Finans ve sigorta, ulaştırma ve depolama ile gayrimenkul ve inşaat gibi kilit sektörler bu ekonomik genişlemeye katkıda bulunan başlıca sektörler olarak öne çıktı. Dünya çapında petrol ihracatıyla tanınan BAE, hidrokarbonlara olan bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir enerji ve ileri teknoloji gibi sektörlere odaklanarak aktif bir şekilde ekonomik çeşitlendirmeye gitmektedir.

Bu stratejinin sonuç verdiği görülüyor; petrol dışı GSYİH şu anda BAE’nin toplam büyümesinin %70’inden fazlasını oluşturuyor. Bölgedeki petrol ve gaz üreticilerini etkileyen petrol üretimi ve fiyatlarındaki düşüşe rağmen, BAE’nin 2023 yılı için reel GSYH büyümesinin %3,6 olacağı ve petrol dışı GSYH’nin %6,2’ye yükseleceği tahmin ediliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), BAE’nin büyümesinin geniş tabanlı olduğunu ve turizm, inşaat ve finansal hizmetlerdeki güçlü iç faaliyetlerle desteklendiğini belirtmiştir. Bu olumlu eğilimi yansıtan IMF, Nisan ayında yayınladığı son Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda 2024 yılı için GSYH büyüme tahminini %3,5’ten %4’e yükseltti.

Buna ek olarak, Nisan ayında ankete katılan bir grup ekonomist, IMF’nin görünümüyle aynı doğrultuda hareket ederek BAE’nin 2024 GSYİH büyümesinin %4’e ulaşacağını ve Körfez’deki benzerleri arasında en hızlı büyüyen ülke olacağını öngördü. Emirates NBD analistleri, 2023 yılında dış zorluklar ve yükselen faiz oranları ile başa çıkmayı başaran BAE ekonomisinin dayanıklılığını kabul etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu