Haber

Akşener altılı masaya döndü

Geçen hafta yaşanan aday krizinin ardından ‘Millet İttifakı’ altı değil beş ile yoluna devam etme kararı aldı. Ancak 5 Mart Pazar günü ve bugün öğlene kadar süren yoğun trafiğin ardından Akşener yeniden masaya dönme kararı aldı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Güçlü yaptığı açıklamada, “Akşener ve Kılıçdaroğlu görüşme yaptı. Genel Başkanımız Akşener, Saadet Partisi Genel Merkezi’ndeki Millet İttifakı toplantısına katılmaya karar verdi” dedi. Akşener, açıklamanın ardından Millet İttifakı toplantısına katılmak üzere Saadet Partisi genel merkezine gitti.

Ne oldu?

2 Mart toplantısında 5 lider Kemal Kılıçdaroğlu isminde anlaştı ancak GÜZEL Partisi’nin anket yapıp Ekrem İmamoğlu veya sandıkta önde olduğu belirtilen Mansur Yavaş’tan rastgele birini atama daveti üzerine, masada çıkan krizle ilgili yoğun bir ikna trafiği yaşandı.


İYİ Parti Genel Başkanı Meral AkşenerFotoğraf: ADEM ALTAN/AFP

4 Mart’ta bir araya gelen 5 lider, “Milletimiz, ilk gün hangi ilke ve hedefler belirlenmişse bugün de aynı doğrultuda çalışmalarını sürdürmekte kararlıdır” mesajını verdiler. Akşener de toplantıya katılmayacağını açıkladı.

Bu süreçte hem İYİ Parti’nin hem de CHP’nin adaylık görüşlerinde geri adım atmadığı vurgulanarak ‘3’üncü Yol’ arandı.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, Akşener ile görüştü

İYİ Parti’de başkanlık divanı toplantısı yapılırken İYİ Parti’ye iki sürpriz isim geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, GÜZEL Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşmek üzere İYİ Parti Genel Merkezi’ne gitti. İki belediye başkanının Akşener’i toplantıya katılmaya ikna etmeye gittiği belirtildi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Ekrem İmamoğlu, “Bugün bu ziyareti Sayın Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde yapıyoruz. Altı masa stratejisinin ve varlığının bilincindeyiz. Tablo, özellikle Türkiye’mizin depremle yaşadığı sıkıntılı dönemde milletimizin ve ülkemizin geleceği için çok değerli. Genel Başkanımızla saygı çerçevesinde duygularımızı paylaştık” dedi.

Mansur Yavaş, “Millet İttifakı’nın belediye başkanlarıyız. Masa başında yaşanan bu olayları izleme imkanımız yok” dedi.

“Önümüzde seçim var, milletimizin ayrılığa tahammülü yok. Böyle bir deprem felaketinden sonra halkımızın yeniden bir araya gelerek bu yaraları sarma isteği. Bizden beklenen de bu. Biz bir görev üstlendik. Bunu Cumhurbaşkanımıza ilettik, değerlendirecekler.”

İmamoğlu ve Yavaş’tan Başkan Yardımcılığı Önerisi

İmamoğlu ve Yavaş’ın ardından İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu basına açıklama yaptı. Zorlu, “Genel Başkanımız Meral Akşener, milletimizin sesi doğrultusunda Millet İttifakı’na yeni kapsamlı ve kapsayıcı bir teklif sundu. İki belediye başkanının, yetkili icra yardımcılığına seçilmek üzere 13. Cumhurbaşkanı olma teklifi. Başkan’a iletildi” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, İmamoğlu ile Yavaş’ın Akşener ile görüşmesinin ardından Twitter’dan “Nerelerde kalmıştık?” açıklamasını paylaşarak Akşener’in altılı masaya döneceğinin sinyalini verdi.

Reuters’e konuşan üst düzey bir CHP yetkilisi, CHP’nin bu teklifi kabul ettiğini belirterek, “Diğer liderler de bir değerlendirme yapacak” dedi.

CHP’de platform kuruluyor

Gece boyunca diplomasi trafiği devam ederken, sabah saatlerinde CHP Genel Merkezi’nde platform kurma çalışmaları başladı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıklanmasının ardından partisine gelip burada konuşma yapacağı kaydedildi. CHP’li partililer, Kılıçdaroğlu’nu karşılamak ve genel merkeze kadar eşlik etmek için Saadet Partisi’ne gidecek.

Kılıçdaroğlu’nun partiye katılmadan önce Saadet Partisi önünde toplantıya katılacak tüm liderlerle ortak açıklama yapabileceği belirtilirken bu noktada bir netlik yok.

Adayın açıklanmasının ardından, Cumhurbaşkanı’nın seçim kararının alacağı 10 Mart’ta asıl ve büyük lansmanının yapılması bekleniyor.

DW / KE,CO,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu