Haber

AB: Büyük bir gıda krizinden Rusya sorumlu

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Moskova yönetimini Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı askıya almakla eleştirdi; Rusya’nın büyük bir küresel gıda arzı krizinden sorumlu olduğunu belirtti.

Borrell, “Bunun dünyada büyük bir gıda krizi yaratacağını biliyoruz” dedi.

Borrell ayrıca Rusya’yı Ukrayna’nın liman kenti Odessa’daki tahıl depolama tesislerine kasıtlı olarak saldırmakla suçladı; Saldırıların gıda krizini derinleştireceğini söyledi.

Ukraynalı yetkililerin verdiği bilgiye göre, Rusya’nın Pazartesi gününden bu yana yanan Odessa’ya düzenlediği saldırılarda 60 bin ton civarında tahıl telef oldu.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Odessa’ya yönelik saldırıların tahıl anlaşmasının askıya alınmasıyla bağlantılı olduğunu savundu ve Rusya’nın kasıtlı olarak tahıl anlaşması altyapısını hedef aldığını savundu.

Ukrayna Tarım Bakanı Mikola Solskyi, altyapıda meydana gelen hasarın tamamen onarılmasının en az bir yıl süreceğini söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı ise saldırıların amacını mühimmat depoları ve askeri tesisler olarak açıkladı.

Türkiye ve BM’nin Rusya ve Ukrayna ile ayrı ayrı imzaladığı anlaşma, savaş sırasında Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracatını düzenlemektedir. Rusya ile imzalanan bir başka anlaşma, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatının Batı yaptırımlarından etkilenmemesini sağladı. Rusya daha önce bu konuda yeterli adım atılmadığı gerekçesiyle anlaşmayı uzatmamakla tehdit etmişti.

Reuters / GY, AK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu