İş

AB, 11’inci yaptırım paketinin detaylarını paylaştı

AB Konseyi Lideri Ursula von der Leyen, Kiev ziyareti kapsamında Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Görüşmede Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunun gündeme geldiğine işaret eden von der Leyen, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in savaş makinesini ve gelirlerini aşındırmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz.”

Von der Leyen, uyguladıkları yaptırımların işe yaradığını vurgulayarak, “Rusya’dan ithalatımızı yaklaşık 2/3 oranında azaltarak Rusya’yı önemli gelir kaynaklarından mahrum bıraktık” dedi.

Von der Leyen, “Arka arkaya 10 yaptırım paketiyle şimdiden Kremlin’e ağır bir bedel ödettik” diyen Von der Leyen, Komisyonun 11’inci yaptırım paketi önerisini üye ülkelere sunduğunu belirtti.

Von der Leyen, son paketin yaptırımlardaki boşlukları kapatmaya odaklandığına işaret ederek, bunun G7 ülkeleriyle yakın işbirliği içinde yapıldığını açıkladı.

“Üçüncü ülkeler arasında olağanüstü bir büyüme var”

11’inci yaptırım paketi kapsamında mevcut araçları güçlendireceklerini belirten von der Leyen, transit yasağına ileri teknoloji ve uçak parçaları gibi ürünleri daha fazla katacaklarını belirterek, söz konusu ürünlerin Rusya’dan Rusya’ya geçemeyeceğini bildirdi. 3. ülkeler.

Ek önlemler de alacaklarına işaret eden Von der Leyen, “Son dönemde AB ile makul 3. ülkeler arasındaki dış ticaret akışlarında oldukça olağanüstü bir büyüme görüyoruz. Bu ürünler daha sonra Rusya’ya gidiyor. Onun için anlaşmak zorundayız. Yaptırımların aşılması için yeni bir araç öneriyoruz.

Yeni aracın son çare olacağını açıklayan von der Leyen, çok titiz bir risk analizinin ardından AB üye ülkeleri tarafından onaylandıktan sonra dikkatli bir şekilde kullanılacağını belirtti.

“Üçüncü ülkelerdeki gölge varlıklar yasaklanmalı”

Von der Leyen, yaptırımların delinmesine karşı çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu pakette, Rusya ve üçüncü ülkelerde yaptırımlarımızı kasten delen gölge oluşumların yasaklanmasını öneriyoruz.”

AB’nin Ukrayna’ya mali desteğini sürdürdüğünü söyleyen Von der Leyen, 2023 için taahhüt ettikleri 18 milyar euroluk yardım paketinin 6 milyar eurosunu teslim ettiklerini açıkladı.

Von der Leyen, önümüzdeki yıllarda Ukrayna’ya yönelik mali takviyenin devamı için çalışmalara başladıklarını sözlerine ekledi.

Bu aşamada yeni yaptırım paketi AB üye ülkeleri tarafından fiyatlandırılacak.

AB’nin yeni yaptırım paketi teklifinde, bazı Çinli şirketlerin Rusya’ya askeri amaçlarla kullanılabilecek teçhizat tedarik ettikleri gerekçesiyle müdahil olduğu basına sızdırıldı.

AB bugüne kadar Rusya’ya karşı 10 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu çerçevede Rusya’ya ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, petrol ve kömür, altın gibi çift kullanımlı ve lüks mallar gibi geniş bir yelpazede kısıtlamalar uygulandı. 1000’den fazla kişinin ve 200’e yakın kurumun mal varlığı donduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu